IZT2PSP32SC35I
Advance* Actual product may vary from image
Maximum dimming versatility;Compatible with controls from numerous manufacturers using standard 0-10VDC controls;Ideal for frequent switching applications such as occupancy sensors and daylight harvesting - Programmed start operation;The Mark 7 0–10V series of dimmable electronic ballasts offer maximum versatility by incorporating separate control leads for use with a wide array of controllers, including occupancy sensors, daylight harvesting controls, and building management systems from more than 40 manufacturers. When paired with linear fluorescent and 4-pin compact fluorescent lamps, these ballasts optimize the benefits of such popular sustainable lighting techniques as daylight harvesting, occupancy sensing, and load shedding to satisfy the need for an affordable, flexible and versatile controllable lighting solution.;Available in linear fluorescent and 4-pin compact fluorescent models;Full range continuous dimming (100% light output down to 5% - T5/HO to 1%);IntelliVolt technology (120 - 277V, 50/60Hz);Conference rooms, private offices, auditoriums, architectural cove, auditoriums, educational facilities, hotels, restaurants, and department stores
Details
MFG PART #:IZT2PSP32SC35I
TRC Part #:ADTRIZT2PSP32SC35I
UPC #:781087134849
Inventory
Details
MFG PART #:IZT2PSP32SC35I
TRC Part #:ADTRIZT2PSP32SC35I
Attributes
Brand:Advance
Amperage Rating:0.23 to 0.54 A
Ballast Factor:0.88
Dimensions:9.5 in L x 1.7 in W x 1.18 in H
Dimmable:Yes
Frequency Rating:50/60 Hz
Lamp Type:T8
Lamp Wattage:32 W
Material:Metal
Minimum Starting Temperature:10 deg C
Number of Lamps:2
Power Factor:0.99
Start Type:Programmed/Rapid
Temperature Range:70 deg C
Thermal Protection:Class P
Total Harmonic Distortion:10%
Type:Small Can
Voltage Rating:120 to 277 V AC, 120 to 277 VAC
Wattage:11 to 67 W