LEDINTA0700C210DOM
Advance
* Actual product may vary from image
Full range portfolio for all Outdoor applications, setting the Standard for reliability and performance.;Wide variety of dimming interfaces (0-10V, Phase cut, step dim);Helps you address code requirements for energy efficient buildings;Offers fixture design flexibility with the AOC feature;Xitanium Outdoor LED Drivers are available in wattages from 40W to 150W for hard-wire integration into outdoor luminaires for the most rugged applications. These drivers operate to specification under wide temperature and electrical ranges to ensure reliability. 1-10V dimming enables luminaires to be easily connected to a wide variety of sensors and control systems to facilitate dimming, thus maximizing energy savings.;Standard drive currents 350mA, 530mA, 700mA, 1.05A, 1.5A;Surge protection;UL Class 1 or Class 2;120-277V and 347-480V;1-10v dimming";area, roadway, parking garage
Details
MFG PART #:LEDINTA0700C210DOM
TRC Part #:ADTRLEDINTA0700C210DOM
UPC #:781087070192
Inventory
Details
MFG PART #:LEDINTA0700C210DOM
UPC #:781087070192
Brand:Advance
Amperage Rating:0.6 to 1.4 A
Height:1.47 in
Input Voltage:120 to 277 V AC
Length:8.38 in
Output Voltage:210 V DC
Power Factor:0.9
Power Rating:165 W
Temperature Rating:-40 deg C
Type:Constant Current
Width:2.35 in