RLQ120TPI
Advance
* Actual product may vary from image
Advance RLQ120TPI Electromagnetic Fluorescent Ballast, T12 Lamp, 20 W Lamp, 120 VAC, Pre-Heat, 0.83 Ballast Factor
Details
MFG PART #:RLQ120TPI
TRC Part #:ADTRRLQ120TPI
UPC #:781087101728
Inventory
Details
MFG PART #:RLQ120TPI
TRC Part #:ADTRRLQ120TPI
UPC #:781087101728
Inventory
Attributes
Brand:Advance
Amperage Rating:0.54 A
Ballast Factor:0.83
Ballast Grade:ANSI C82.1
Dimensions:6.5 in L x 1.94 in W x 1.38 in H
Frequency Rating:60 Hz
Lamp Type:T12
Lamp Wattage:20 W
Material:Metal
Minimum Starting Temperature:20 deg F
Number of Lamps:1
Power Factor:0.83
Series:Standard
Start Type:Pre-Heat
Thermal Protection:Class P
Total Harmonic Distortion:10 %
Voltage Rating:120 V AC, 120 VAC