IMH100DBLSM
Advance
* Actual product may vary from image
Advance e-Vision® IMH100DBLSM Electronic HID Fixed Output Metal Halide Ballast, HID Metal Halide Lamp, 100 W Lamp, 120 to 277 V AC, Pulse, 1 Ballast Factor
Details
MFG PART #:IMH100DBLSM
TRC Part #:ADTRIMH100DBLSM
UPC #:781087032213
Inventory
Details
MFG PART #:IMH100DBLSM
TRC Part #:ADTRIMH100DBLSM
UPC #:781087032213
Inventory
Attributes
Brand:Advance
Amperage Rating:0.4 A
Ballast Factor:1
Ballast Grade:ANSI C90/C191/M90/M140
Dimensions:5 in L x 3 in W x 1-1/2 in H
Enclosure Type:NEMA 4B
Frequency Rating:50/60 Hz
Lamp Type:HID Metal Halide
Lamp Wattage:100 W
Material:Metal
Minimum Starting Temperature:-20 deg F
Mounting Type:Surface
Number of Lamps:1
Power Factor:0.9
Start Type:Pulse
Temperature Range:85 deg C
Total Harmonic Distortion:15 %
Type:Electronic HID Fixed Output
Voltage Rating:120 to 277 V AC
Wattage:109 W