IMH50GBLSM
Advance
* Actual product may vary from image
Advance e-VisionĀ® IMH50GBLSM Electronic HID Fixed Output Metal Halide Ballast, 50 W Lamp, 120 to 277 VAC, Pulse, 1 Ballast Factor
Details
MFG PART #:IMH50GBLSM
TRC Part #:ADTRIMH50GBLSM
UPC #:781087095645
Inventory
Details
MFG PART #:IMH50GBLSM
TRC Part #:ADTRIMH50GBLSM
UPC #:781087095645
Brand:Advance
Amperage Rating:0.21 A
Ballast Factor:1
Ballast Grade:ANSI C193/M110
Dimensions:3.9 in L x 3 in W x 1.2 in H
Enclosure Type:NEMA 4B
Frequency Rating:50/60 Hz
Lamp Type:HID Metal Halide
Lamp Wattage:50 W
Material:Metal
Minimum Starting Temperature:-20 deg F
Mounting Type:Bolt
Number of Lamps:1
Power Factor:0.9
Start Type:Pulse
Temperature Range:90 deg C
Total Harmonic Distortion:15 %
Type:Electronic HID Fixed Output
Voltage Rating:120 to 277 V AC, 120 to 277 VAC
Wattage:55 W