HM60030-1CR
EATON
* Actual product may vary from image
Eaton Bussmann series HM modular fuse block, CR, 0-30 A, Single-pole, Class H, Class K, 10 kAIC, 600 V
Details
MFG PART #:HM60030-1CR
TRC Part #:BUSSHM600301CR
UPC #:051712511452
Inventory
Details
MFG PART #:HM60030-1CR
TRC Part #:BUSSHM600301CR
UPC #:051712511452
Inventory
Attributes
Brand:EATON
Amperage Rating:0 to 30 A
Class:H/K
Connection Type:Box Lug
Dimensions:6.25 in L x 1.2 in W x 2.3 in H
Fuse Diameter:0.81 in
Fuse Holder Code:P
Fuse Length:5 in
Material:Thermoplastic
Mounting Type:DIN Rail/Panel
Number Of Poles:1
Series:HM Series
Suitable For Use With:NOS Series Ferrule Fuse
Temperature Rating:-40 to 120 deg C
Type:Modular
Voltage Rating:600 V, 600 V AC
Wire Size:14 to 2 AWG, 8 to 2 AWG