TCFH225N
EATON
* Actual product may vary from image
Eaton Bussmann series TCFH modular fuse holder, Electrical panelboards, Machinery disconnects, Industrial control, Required finger safe systems, 225 A, Single-pole, Class CF, 600 Vac/dc, CUBEfuse
Details
MFG PART #:TCFH225N
TRC Part #:BUSSTCFH225N
UPC #:051712691079
Inventory
Details
MFG PART #:TCFH225N
TRC Part #:BUSSTCFH225N
UPC #:051712691079
Inventory
Attributes
Brand:EATON
Amperage Rating:225 A
Class:CF
Connection Type:Screw
Dimensions:3.4 in W x 4.2 in D x 11.1 in H
Mounting Type:Panel
Number Of Poles:1
Suitable For Use With:CUBE Fuse™ Low-Peak™ Time Delay Indicating/Non-Indicating/Fast Acting Fuse
Temperature Rating:-40 to 176 deg F
Type:Finger Safe Modular
Voltage Rating:600 V AC/DC, 600 VAC/VDC