FWH-30A14F
EATON
* Actual product may vary from image
Eaton Bussmann series FWH high speed fuse, 1000 Vac, 800 Vdc, 30A, 200 kAIC Vac, 50 kAIC at 500 Vdc, Non Indicating, High speed fuse, Ferrule end X ferrule end
Details
MFG PART #:FWH-30A14F
TRC Part #:BUSSFWH30A14F
UPC #:051712370844
Inventory
Details
MFG PART #:FWH-30A14F
TRC Part #:BUSSFWH30A14F
UPC #:051712370844
Inventory
Attributes
Brand:EATON
Amperage Rating:30 A
Body Size:0.563 in Dia x 2 in L
Body Type:Cartridge
Class:AR
Element:Single
Frequency Rating:42/62 Hz
Indicating/Non-Indicating:Non-Indicating
Interrupt Rating:50 kA
Material:Fiberglass
Mounting Type:Holder
Rejection/Non-Rejection:Non-Rejection
Series:FWH
Terminal Type:Ferrule End
Type:Fast Acting Semiconductor
Voltage Rating:500 V AC, 500 VAC