GFSMCB240152P
Hubbell Wiring Device-Kellems* Actual product may vary from image
Power Protection Product, GFCI Circuit Breakers, Industrial, Double Pole, 15A, 240V AC, GFCI Circuit Breaker Sensing Modules, 4-6 mA Trip Level, Black.
Details
MFG PART #:GFSMCB240152P
TRC Part #:HUWIGFSMCB240152P
UPC #:783585692401
Inventory
Details
MFG PART #:GFSMCB240152P
TRC Part #:HUWIGFSMCB240152P
Attributes
Brand:Hubbell Wiring Device-Kellems
Actuator Type:Toggle
Amperage Rating:15 A
Color:Black
Connection Type:Screw Terminal
Dimensions:3 in L x 1.74 in W x 3 in H
Enclosure Type:NEMA 4X
Frame:Standard
Frequency Rating:60 Hz
Interrupt Rating:10000 A
Material:Composite
Number Of Poles:2
Phase:1, 1 ph
Series:GFSMCB
Temperature Rating:-40 to 75 deg C
Trip Range:4 to 6 mA
Trip Type:0.025 s Shunt, Thermal Magnetic
Type:Heavy Duty GFCI Sensing Module Standard
Voltage Rating:120 V AC, 120 VAC