MFG PART #:AFR20TRBK
TRC Part #:HUWIAFR20TRBK
UPC #:783585426204
Inventory
Details
MFG PART #:AFR20TRBK
TRC Part #:HUWIAFR20TRBK
UPC #:783585426204
Inventory
Attributes
Brand:Hubbell Wiring Device-Kellems
Amperage Rating:20 A
Color:Black
Dimensions:1.31 in W x 1.29 in D x 4.21 in H
Grade:Commercial
Horsepower:1 HP
Material:Nylon
NEMA Rating:NEMA 5-20R
Number Of Poles:2
Number of Wires:3
Temperature Rating:-30 to 150 deg F
Terminal Type:Back/Side Wire
Type:Duplex Tamper-Resistant
Voltage Rating:125 V AC, 125 VAC