MFG PART #:GFSPST15I
TRC Part #:HUWIGFSPST15I
UPC #:883778124600
Inventory
Details
MFG PART #:GFSPST15I
TRC Part #:HUWIGFSPST15I
UPC #:883778124600
Inventory
Attributes
Brand:Hubbell Wiring Device-Kellems
Amperage Rating:15 A
Color:Ivory
Dimensions:1.75 in W x 1.47 in D x 3.28 in H
Frequency Rating:60 Hz
Grade:Commercial
Horsepower:1 HP
Material:Composite
NEMA Rating:5-15R
Number Of Poles:2
Number of Wires:3
Series:StyleLineĀ®
Temperature Rating:-40 to 75 deg C
Terminal Type:Screw
Type:1-Phase Auto Grounding Duplex Heavy Duty Self-Test Tamper Resistant Standard Screw Mount
Voltage Rating:125 V AC, 125 VAC