MFG PART #:GFRST15W3
TRC Part #:HUWIGFRST15W3
UPC #:883778123733
Inventory
Details
MFG PART #:GFRST15W3
TRC Part #:HUWIGFRST15W3
UPC #:883778123733
Inventory
Attributes
Brand:Hubbell Wiring Device-Kellems
Amperage Rating:15 A
Color:White
Dimensions:1.75 in W x 1.47 in D
Frequency Rating:60 Hz
Grade:Commercial
Horsepower:1/2 hp
Material:Composite/Nylon/Thermoplastic
NEMA Rating:NEMA 5-15R
Number Of Poles:2
Number of Wires:3
Temperature Rating:-30 to 150 deg F
Terminal Type:Screw
Type:Decorator Duplex Heavy Duty Standard Straight Blade Self-Test
Voltage Rating:125 V AC, 125 VAC