MFG PART #:GFRST15WNL
TRC Part #:HUWIGFRST15WNL
UPC #:883778123276
Inventory
Details
MFG PART #:GFRST15WNL
TRC Part #:HUWIGFRST15WNL
UPC #:883778123276
Inventory
Attributes
Brand:Hubbell Wiring Device-Kellems
Amperage Rating:15 A
Color:White
Dimensions:1.75 in W x 1.47 in D x 3.27 in H
Frequency Rating:60 Hz
Grade:Commercial
Horsepower:1/2 hp
Material:Thermoplastic/Composite
NEMA Rating:5-15R
Number Of Poles:2
Number of Wires:3
Temperature Rating:-30 to 150 deg F
Terminal Type:Screw
Type:1-Phase Decorator Duplex Grounding Heavy Duty Standard Self-Test Straight Blade Screw Mount
Voltage Rating:125 V AC, 125 VAC