MFG PART #:GFTWRST15R
TRC Part #:HUWIGFTWRST15R
UPC #:883778122620
Inventory
Details
MFG PART #:GFTWRST15R
TRC Part #:HUWIGFTWRST15R
UPC #:883778122620
Inventory
Attributes
Brand:Hubbell Wiring Device-Kellems
Amperage Rating:15 A
Color:Red
Dimensions:3.27 in H x 1.75 in W x 1.47 in D
Frequency Rating:60 Hz
Grade:Commercial
Horsepower:1 HP
Material:Thermoplastic Nylon
NEMA Rating:5-15R
Number Of Poles:2
Number of Wires:3
Temperature Rating:-30 to 150 deg F
Terminal Type:Back Wire
Type:Auto Grounding Heavy Duty Self-Test Standard Tamper/Weather Resistant
Voltage Rating:125 V AC, 125 VAC