MB601002W
Hubbell Wiring Device-Kellems* Actual product may vary from image
Heavy Duty Products, Insulgrip Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Accessories, Back Box, For 60A and 100A 1 1/4" NPT Hub, Angled, Mounting Screws Included, Gray Cast
Details
MFG PART #:MB601002W
TRC Part #:HUWIMB601002W
UPC #:783585011226
Inventory
Details
MFG PART #:MB601002W
TRC Part #:HUWIMB601002W
Attributes
Brand:Hubbell Wiring Device-Kellems
Color:Gray
Depth:8.52 in
Height:7.92 in
Material:Cast Aluminum
Mounting:Threaded
Suitable For Use With:Insulgrip® 60/100 A Pin and Sleeve Devices
Type:1-Outlet, 4-Way 15 deg Angled
Width:6.14 in
Features
| 10000 cycles mechanical, 6000 cycles electrical endurance |
| Industrial Grade |
| 1-1/4 in NPT hub knockouts |
| Stainless steel (300 series) assembly screws, neoprene gaskets |
| Withstands 3000 VAC minimum dielectric voltage |