MFG PART #:HBL3100CS1W
TRC Part #:HUWIHBL3100CS1W
UPC #:783585010922
Inventory
Details
MFG PART #:HBL3100CS1W
TRC Part #:HUWIHBL3100CS1W
UPC #:783585010922
Brand:Hubbell Wiring Device-Kellems
Amperage Rating:100 A
Color:Black/Gray
Dimensions:11.7 in L x 4.5 in H
Enclosure:IP67
Grade:Industrial
Material:Composite
NEMA Rating:4X
Terminal Type:Pressure Screw
Type:Female Heavy Duty Insulated Standard Watertight Cord Mount
Voltage Rating:600 V AC/250 V DC, 600 VAC/250 VDC