MFG PART #:HBL3100CS2W
TRC Part #:HUWIHBL3100CS2W
UPC #:783585010984
Inventory
Details
MFG PART #:HBL3100CS2W
TRC Part #:HUWIHBL3100CS2W
UPC #:783585010984
Brand:Hubbell Wiring Device-Kellems
Amperage Rating:100 A
Color:Black/Gray
Dimensions:11.7 in L x 4.5 in W
Grade:Industrial
Material:Composite
NEMA Rating:NEMA 4X
Terminal Type:Pressure Screw
Type:Female Heavy Duty Standard Watertight Cord Mount
Voltage Rating:600 V AC/250 V DC, 600 VAC/250 VDC