MFG PART #:HBL3100B6W
TRC Part #:HUWIHBL3100B6W
UPC #:783585403014
Inventory
Details
MFG PART #:HBL3100B6W
TRC Part #:HUWIHBL3100B6W
UPC #:783585403014
Inventory
Attributes
Brand:Hubbell Wiring Device-Kellems
Amperage Rating:100 A
Color:Blue
Dimensions:5-1/2 in W x 5-1/2 in H
Enclosure:IP67
Grade:Industrial
Horsepower:15 hp
Material:Thermoplastic
Number Of Poles:2
Number of Wires:3
Temperature Rating:-40 to 75 deg C
Terminal Type:Pressure Screw
Type:1-Phase Flanged Male Single Standard Watertight Screw Mount
Voltage Rating:250 V AC, 250 VAC