MFG PART #:HBL4100B5W
TRC Part #:HUWIHBL4100B5W
UPC #:783585403939
Inventory
Details
MFG PART #:HBL4100B5W
TRC Part #:HUWIHBL4100B5W
UPC #:783585403939
Inventory
Attributes
Brand:Hubbell Wiring Device-Kellems
Amperage Rating:100 A
Color:Black
Dimensions:5-1/2 in W x 5-1/2 in H
Enclosure:IP67
Grade:Industrial
Horsepower:30 hp
Material:Thermoplastic
Number Of Poles:3
Number of Wires:4
Temperature Rating:-40 to 75 deg C
Terminal Type:Pressure Screw
Type:3-Phase Flanged Male Single Standard Watertight
Voltage Rating:600 V AC, 600 VAC