MFG PART #:HBL4100MI7WR
TRC Part #:HUWIHBL4100MI7WR
UPC #:783585012674
Inventory
Details
MFG PART #:HBL4100MI7WR
TRC Part #:HUWIHBL4100MI7WR
UPC #:783585012674
Brand:Hubbell Wiring Device-Kellems
Amperage Rating:100 A
Color:Red
Dimensions:8.75 in W x 9.3 in D x 12.75 in H
Enclosure:NEMA 4X/12/IP67
Hub Size:1-1/4 in
Material:Thermoplastic
Mounting:Threaded
Number Of Poles:3
Number of Wires:4
Power Rating:48000 W
Type:3-Phase Female Grounding Non-NEMA Single Standard Watertight Pressure Screw Terminal
Voltage Rating:480 V AC, 480 VAC