MFG PART #:HBL3100PS1W
TRC Part #:HUWIHBL3100PS1W
UPC #:783585010908
Inventory
Details
MFG PART #:HBL3100PS1W
TRC Part #:HUWIHBL3100PS1W
UPC #:783585010908
Brand:Hubbell Wiring Device-Kellems
Amperage Rating:100 A
Color:Black/Gray
Dimensions:0.925 in Dia x 1.94 in L
Grade:Industrial
Material:Composite
NEMA Rating:NEMA 4X
Number Of Poles:2
Number of Wires:3
Series:HBL
Temperature Rating:-40 to 75 deg C
Terminal Type:Pressure Screw
Type:Male Watertight Standard Cord Mount
Voltage Rating:600 V AC/250 V DC, 600 VAC/250 VDC