MFG PART #:HBL4100P7WR
TRC Part #:HUWIHBL4100P7WR
UPC #:783585012780
Inventory
Details
MFG PART #:HBL4100P7WR
TRC Part #:HUWIHBL4100P7WR
UPC #:783585012780
Brand:Hubbell Wiring Device-Kellems
Amperage Rating:100 A
Color:Red
Dimensions:4.92 in Dia x 12.63 in L
Enclosure:IP67
Grade:Industrial
Material:Composite
NEMA Rating:4X/12
Number Of Poles:3
Number of Wires:4
Series:HBL
Temperature Rating:-40 to 75 deg C
Terminal Type:Pressure Screw
Type:3-Phase Grounding Heavy Duty Male Non-NEMA Portable Reverse Standard Watertight Cord Mount
Voltage Rating:480 V AC, 480 VAC