MFG PART #:HBL15W47BK
TRC Part #:HUWIHBL15W47BK
UPC #:783585131283
Inventory
Details
MFG PART #:HBL15W47BK
TRC Part #:HUWIHBL15W47BK
UPC #:783585131283
Inventory
Attributes
Brand:Hubbell Wiring Device-Kellems
Amperage Rating:15 A
Color:Black
Cord Diameter:3/8 to 5/8 in
Dimensions:1.85 in Dia x 4.42 in W
Enclosure:NEMA 4/4X/12/IP65/IP66/IP67
Grade:Commercial/Industrial
Horsepower:1/2 hp
Material:Elastomer/Composite
NEMA Rating:5-15R
Number Of Poles:2
Number of Wires:3
Temperature Rating:-40 to 75 deg C
Terminal Type:Screw
Type:Female Standard Sized Watertight Cord Mount
Voltage Rating:125 V AC, 125 VAC