GDB61151Z
Littelfuse®* Actual product may vary from image
Details
MFG PART #:GDB61151Z
TRC Part #:LITTGDB61151Z
UPC #:079458963823
Inventory
Details
MFG PART #:GDB61151Z
TRC Part #:LITTGDB61151Z
Attributes
Brand:Littelfuse®
Amperage Rating:115 A
Dimensions:2.9 in H x 1.06 in W x 1.67 in D
ETIM:EC000276
Fuse Type:Class J
Material:Thermoplastic
Number Of Poles:1
Primary Connections/Pole:2
Secondary Connection/Pole:6
Series:GDB
Short Circuit Current Rating:100 kA
Voltage Rating:600 V AC/DC, 600 VAC/VDC
Wire Size:8 to 2 AWG, 10 to 6 AWG
Features
| Space saving design |
| Integrated touch-safe cover to increase safety |
| Reliable brass connections for excellent continuity in a smaller design |
| 8 to 2 AWG/10 to 6 AWG brass line, 14 to 4 AWG brass load |
| 31.5 in-lb torque line, 17.5 in-lb torque load |
| Tough safe |
| Global distribution block |
| (2) screw primary, (6) slotted screw secondary |
| 4 mm hex screw line |