KLLU1600
Littelfuse®* Actual product may vary from image
Details
MFG PART #:KLLU1600
TRC Part #:LITTKLLU1600
UPC #:079458271102
Inventory
Details
MFG PART #:KLLU1600
TRC Part #:LITTKLLU1600
Attributes
Brand:Littelfuse®
Amperage Rating:1600 A
Body Size:3 in Dia x 10-3/4 in L
Type:Current Limiting
Voltage Rating:600 V AC/300 V DC, 600 VAC/300 VDC
| Selective coordination - KLLU fuses coordinate well with other class L fuses and with all current-limiting Littelfuse® fuses rated 600 A or less |
| Reduced downtime |
| Excellent protection for a single breaker or a group of breakers |
| 200 kA at 600 VAC, 20 kA at 300 VDC interrupting rating |