JLLN1200
Littelfuse®
* Actual product may vary from image
JLLN1200 is a Class T fuse with an ampere rating of 1200 and knife-blade-style construction.
Details
MFG PART #:JLLN1200
TRC Part #:LITTJLLN1200
UPC #:079458181067
Inventory
Details
MFG PART #:JLLN1200
TRC Part #:LITTJLLN1200
UPC #:079458181067
Inventory
Attributes
Brand:Littelfuse®
Amperage Rating:1200 A
Body Size:2-1/4 in Dia x 4 in L
Body Type:Cartridge
Class:T
ETIM:EC002704
Indicating/Non-Indicating:Non-Indicating
Interrupt Rating:20/200 kA
Material:Melamine
Mounting Type:Holder
Series:JLLN
Terminal Type:Knife Blade
Type:Current Limiting
Voltage Rating:300 V AC, 300 VAC