NFFLD-L-C100-T
Lumark* Actual product may vary from image
Night Falcon Large, 252W, 4000K, 120-277V, 6x6, Trunnion, Carbon Bronze
Details
MFG PART #:NFFLD-L-C100-T
TRC Part #:COOPNFFLDLC100T
UPC #:080083800902
Inventory
Details
MFG PART #:NFFLD-L-C100-T
TRC Part #:COOPNFFLDLC100T
Attributes
Brand:Lumark
Amperage Rating:0.91/2.279 A
Average Life:50000 hr
Ballast Type:0 to 10 VDC Dimmable
Color Rendering Index (CRI):70
Color Temperature:4000 K
Cord Type:14/3 SOW
Dimensions:31 in L x 18-1/4 in W x 11 in H
Enclosure Type:IP66
ETIM:EC001744
Fixture Wattage:252 W
Housing Finish:Carbon Bronze
Housing Material:Die Cast Aluminum
Lamp Type:LED
Lens Type:Clear Tempered Glass
Lumens:33941 Lumens
Mounting Type:Trunnion
Number of Lamps:2
Series:NFFLD-L
Type:Large Rectangle
Voltage Rating:120 to 277 V AC, 120 to 277 VAC
Features
| Die cast aluminum housing, driver compartment and driver door |
| The housing, driver compartment and optical chamber are IP66 rated |
| A one-piece silicone gasket seals the door to the fixture housing |
| Replaces up to 1000 W equivalent metal halide luminaires |
| 6H x 6V NEMA wide distribution, 3H x 3V spot distribution |