CPO-A-500-48
Shrink-Kon®
* Actual product may vary from image
Details
MFG PART #:CPO-A-500-48
TRC Part #:TBCOCPOA50048
UPC #:786210247359
Inventory
Details
MFG PART #:CPO-A-500-48
TRC Part #:TBCOCPOA50048
UPC #:786210247359
Inventory
Attributes
Brand:Shrink-Kon®
Color:Black
Inner Diameter Expanded:1/2 in
Inner Diameter Recovered:0.19 in
Length:48 in
Material:Polyolefin
Series:CPO-A
Shrink Ratio:3:1
Shrink Temperature:120 deg C
Temperature Rating:-55 to 110 deg C
Type:Adhesive Lined
Voltage Rating:600 V AC, 600 VAC
Wall Thickness Recovered:0.07 in
Wall Type:Thin
Wire Size:12 to 2 AWG