HSC300-600
Shrink-Kon®
* Actual product may vary from image
Heat-Shrinkable HSC Series End Caps for Cable Range 2/0 - 350 MCM, Expanded Diameter 1.5 inch, Length 3.25 inch, rated for 600 Volt, 90 degrees continuous use, Material: Cross-linked polyolefin with thermoplastic adhesive liner, Black
Details
MFG PART #:HSC300-600
TRC Part #:TBCOHSC300600
UPC #:786210872117
Inventory
Details
MFG PART #:HSC300-600
TRC Part #:TBCOHSC300600
UPC #:786210872117
Inventory
Attributes
Brand:Shrink-Kon®
Color:Black
Dimensions:0.16 in THK
Inner Diameter Expanded:1-1/2 in
Inner Diameter Recovered:0.47 in
Length:3-1/4 in
Material:Polyolefin
Series:HSC
Shrink Ratio:3:1
Temperature Rating:-55 to 110 deg C
Type:Flame-Retardant Heavy Wall
Voltage Rating:600 V AC, 600 VAC