HFD63F250
Siemens
* Actual product may vary from image
SIEMENS LOW VOLTAGE SENTRON MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER. 250A FD FRAME FOR HIGHBREAKING CAPACITY 3-POLE 600V BREAKERS.
Details
MFG PART #:HFD63F250
TRC Part #:SIEMHFD63F250
UPC #:783643211889
Inventory
Details
MFG PART #:HFD63F250
TRC Part #:SIEMHFD63F250
UPC #:783643211889
Inventory
Attributes
Brand:Siemens
Amperage Rating:250 A
Dimensions:6.9 in L x 5.5 in W x 11.1 in H
ETIM:EC000228
IR Rating:25 kA
Number Of Poles:3
Specifications:50/60 Hz, 1100 to 2500 A Trip Range, Bolt-On Connection, 40 deg C Operating Temperature
Terminal Type:Line/Load Lug
Voltage Rating:600 V AC/500 V DC, 600 VAC, 500 VDC