JD62F400
Siemens
* Actual product may vary from image
SIEMENS LOW VOLTAGE SENTRON MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER. 400A JD FRAME FOR STANDARD BREAKING CAPACITY 2-POLE 600V BREAKERS.
Details
MFG PART #:JD62F400
TRC Part #:SIEMJD62F400
UPC #:783643213227
Inventory
Details
MFG PART #:JD62F400
TRC Part #:SIEMJD62F400
UPC #:783643213227
Inventory
Attributes
Brand:Siemens
Amperage Rating:400 A
Dimensions:6.6 in L x 8.8 in W x 14.7 in H
ETIM:EC000228
IR Rating:25 kA
Number Of Poles:2
Specifications:50/60 Hz, 1250 to 2500 A Trip Range, Bolt-On Connection, 40 deg C Operating Temperature
Terminal Type:Line/Load Lug
Voltage Rating:600 V AC/250 V DC, 600 VAC, 250 VDC