JD63F400
Siemens
* Actual product may vary from image
SIEMENS LOW VOLTAGE SENTRON MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER. 400A JD FRAME FOR STANDARD BREAKING CAPACITY 3-POLE 600V BREAKERS.
Details
MFG PART #:JD63F400
TRC Part #:SIEMJD63F400
UPC #:783643213234
Inventory
Details
MFG PART #:JD63F400
TRC Part #:SIEMJD63F400
UPC #:783643213234
Inventory
Attributes
Brand:Siemens
Amperage Rating:400 A
Dimensions:6.7 in L x 8.7 in W x 14.8 in H
ETIM:EC000228
IR Rating:25 kA
Number Of Poles:3
Specifications:50/60 Hz, 2000 to 4000 A Trip Range, Bolt-On Connection, 40 deg C Operating Temperature
Terminal Type:Line/Load Lug
Voltage Rating:600 V AC/500 V DC, 600 VAC, 500 VDC, 600 VAC/500 VDC