LD63F600
Siemens
* Actual product may vary from image
SIEMENS LOW VOLTAGE SENTRON MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER. 600A LD FRAME FOR STANDARD BREAKING CAPACITY 3-POLE 600V BREAKERS.
Details
MFG PART #:LD63F600
TRC Part #:SIEMLD63F600
UPC #:783643213920
Inventory
Details
MFG PART #:LD63F600
TRC Part #:SIEMLD63F600
UPC #:783643213920
Inventory
Attributes
Brand:Siemens
Amperage Rating:600 A
Dimensions:6.6 in L x 8.7 in W x 14.6 in H
ETIM:EC000228
IR Rating:25 kA
Number Of Poles:3
Specifications:50/60 Hz, 3000 to 6000 A Trip Range, Bolt-On Connection, 40 deg C Operating Temperature
Terminal Type:Line/Load Lug
Voltage Rating:600 V AC/500 V DC, 600 VAC, 500 VDC