FD63T100
Siemens* Actual product may vary from image
SIEMENS LOW VOLTAGE SENTRON MOLDED CASE CIRCUIT BREAKER. THERMAL - MAGNETIC TRIP UNIT FOR FD FRAME 100A 3-POLE 600V BREAKERS.
Details
MFG PART #:FD63T100
TRC Part #:SIEMFD63T100
UPC #:783643211926
Inventory
Details
MFG PART #:FD63T100
TRC Part #:SIEMFD63T100
Attributes
Brand:Siemens
Breaker Frame Type:FD
Current Rating:100 A
Dimensions:4 in L x 4.6 in W x 5.1 in H
ETIM:EC000228
Number Of Poles:3
Suitable For Use With:FD6 Series Molded Case Circuit Breaker
Type:Interchangeable Thermal Magnetic
Features
| 40 deg C operating temperature |
| 22 kA interrupt current |
| 50/60 Hz frequency |
| Varying enclosure and actuator |
| 700 to 1200 A trip range |