W0202MB1100CU
Siemens* Actual product may vary from image
Siemens Low Voltage Residential Specialty Load Centers CB Enclosures. Load Centers Type 1Application Residential V. Rating 120/240V A. Rating 100A Phase 1PH Load Regulation 100A Wiring Conf 3w Bus Rating 100A Interrupt Rating 22000AIC
Details
MFG PART #:W0202MB1100CU
TRC Part #:SIEMW0202MB1100CU
UPC #:783643362918
Inventory
Details
MFG PART #:W0202MB1100CU
TRC Part #:SIEMW0202MB1100CU
Attributes
Brand:Siemens
ETIM:EC002288
Mounting Type:Surface
NEMA Rating:NEMA 3R
Type:1-Phase
Width:731.224 in
Features
| 100 A current rating |
| 3-wire |
| 240 VAC between phase and phase rated value, 120 VAC between phase and ground |
| 22000 A switching capacity current |