WB31200C
Siemens
* Actual product may vary from image
SIEMENS LOW VOLTAGE POWER MOD WB STANDARD CIRCUIT BREAKER MAIN. 3-PHASE 4-WIRE SYSTEM RATED 240V (1200A) 65KAIC INTERRUPT. SPECIAL FEATURES NEMA TYPE 3R ENCLOSURE, OH/UG SERVICE FEED. 1200A 3-POLE NXD6 FRAME BREAKER INCLUDED (NXD63B1200). FACTORY INSTALLED LUGS.
Details
MFG PART #:WB31200C
TRC Part #:SIEMWB31200C
UPC #:040892148848
Inventory
Details
MFG PART #:WB31200C
TRC Part #:SIEMWB31200C
UPC #:040892148848
Inventory
Attributes
Brand:Siemens
Amperage Rating:1200 A
Breaker Type:NXD6
Dimensions:61.19 in H x 24.19 in W x 11.03 in D
Enclosure Type:NEMA 3R
ETIM:EC002498
Housing Material:Galvanized Steel
Interrupt Rating:65 kA
Mounting Type:Rail
Number Of Poles:4
Series:WB Series
Voltage Rating:240 V AC, 240 VAC