AST25-5-C100
Panduit®
* Actual product may vary from image
Panduit AST25-5-C100 Aerial Support Ties with integral 1/2” (12.7mm) spacer for support strands are designed to keep equipment and cable clear of pole hardware. These ties and spacers together reduce inventory costs and allows for faster installation. They are releasable and re-usable, and do not require install tools. Supports bundles up to 2.5” (63.5mm) in diameter and is for use in outdoor environments. Made of weather-resistant polypropylene, is black in color and comes in packages of 100.
Details
MFG PART #:AST25-5-C100
TRC Part #:PANDAST255C100
UPC #:074983601059
Inventory
**Must be ordered in quantities of 100**
Details
MFG PART #:AST25-5-C100
TRC Part #:PANDAST255C100
UPC #:074983601059
Inventory
Attributes
Brand:Panduit®
Bundle Diameter:2-1/2 in
Color:Black
ETIM:EC000046
Length:10 in
Lock Mechanism:Releasable
Material:Polypropylene
Temperature Rating:-76 to 239 deg F
Tensile Strength:75 lb
Thickness:0.07 in
Width:0.44 in