ICN2TTP40SC35I
Advance* Actual product may vary from image
Details
MFG PART #:ICN2TTP40SC35I
TRC Part #:ADTRICN2TTP40SC35I
UPC #:781087065341
Inventory
Details
MFG PART #:ICN2TTP40SC35I
TRC Part #:ADTRICN2TTP40SC35I
Attributes
Brand:Advance
Amperage Rating:0.25 to 0.57 A
Ballast Factor:0.88
Dimensions:9.5 in L x 1.7 in W x 1.18 in H
Frequency Rating:60 Hz
Lamp Base Type:4-Pin 2G11
Lamp Type:CFL
Lamp Wattage:40 W
Material:Metal
Minimum Starting Temperature:0 deg F
Number of Lamps:2
Power Factor:0.98
Start Type:Instant
Temperature Range:70 deg C
Total Harmonic Distortion:10 %
Type:Electronic
Voltage Rating:120 to 277 V AC, 120 to 277 VAC
Wattage:68/67 W
Features
| Long twin tube, parallel lamp connection |
| Blue color label identification |
| 20 to 24 dB average ambient noise level |
| High power factor |
| IntelliVolt technology (120 to 277 VAC) |