LEDINTA0700C210FOM
Advance
* Actual product may vary from image
The Standard for reliability and performance.;High efficiency for maximum end-user payback;Flexibility in drive currents and line voltages to enable full outdoor luminaire portfolio;High reliability for low maintenance costs;Xitanium Outdoor LED Drivers are available in wattages from 40W to 150W for hard-wire integration into outdoor luminaires for the most rugged applications. These drivers operate to specification under wide temperature and electrical ranges to ensure reliability.;Standard drive currents 350mA, 530mA, 700mA, 1.05A, 1.5A;Surge protection;UL Class 1 or Class 2;120-277V and 347-480V;area, roadway, parking garage
Details
MFG PART #:LEDINTA0700C210FOM
TRC Part #:ADTRLEDINTA0700C210FOM
UPC #:781087069103
Inventory
Details
MFG PART #:LEDINTA0700C210FOM
UPC #:781087069103
Brand:Advance
Amperage Rating:0.6 to 1.4 A
Height:1.47 in
Input Voltage:120 to 277 V AC
Length:8.38 in
Output Voltage:210 V DC
Power Factor:0.9
Power Rating:165 W
Temperature Rating:-40 deg C
Type:Constant Current
Width:2.35 in