BR816L125FP
EATON
* Actual product may vary from image
Details
MFG PART #:BR816L125FP
TRC Part #:CUHABR816L125FP
UPC #:786676002110
Inventory
Details
MFG PART #:BR816L125FP
TRC Part #:CUHABR816L125FP
UPC #:786676002110
Inventory
Attributes
Brand:EATON
Amperage Rating:125 A
Breaker Type:BR
Dimensions:3.56 in L x 11 in W x 13 in H
Enclosure Box Size:NEMA 7
Enclosure Type:NEMA 1
Interrupt Rating:10 kA
Mounting Type:Flush
Number of Circuits:16
Number Of Poles:16
Number of Spaces:8
Type:1-Phase Split
Voltage Rating:120/240 V AC, 120/240 VAC
Wire Size:14 to 1 AWG