EATON 5NCLPT-.25E NCLPT 1-Barrel General Purpose Current Limiting Fuse, 0.25 A, 5.5 kV, 63 kA Interrupt, Class: E
Details
MFG PART #:5NCLPT-.25E
TRC Part #:BUSS5NCLPT.25E
UPC #:786670598015
Inventory
Details
MFG PART #:5NCLPT-.25E
TRC Part #:BUSS5NCLPT.25E
UPC #:786670598015
Inventory
Attributes
Brand:Eaton Bussmann series
Amperage Rating:0.25 A
Body Size:5.63 in L x 0.81 in W
Class:E
Element:Pure Silver
Indicating/Non-Indicating:Non-Indicating
Interrupt Rating:63 kA
Material:Glass Resin Casing/Silica Sand Filler
Mounting Type:Clip
Series:NCLPT
Type:1-Barrel General Purpose
Voltage Rating:5.5 kV