MFG PART #:LPJ-600SP
TRC Part #:BUSSLPJ600SP
UPC #:051712522878
Inventory
Details
MFG PART #:LPJ-600SP
TRC Part #:BUSSLPJ600SP
UPC #:051712522878
Inventory
Attributes
Brand:Eaton Bussmann series
Amperage Rating:600 A
Body Size:2.6 in Dia x 8 in L
Body Type:Cartridge
Class:J
Element:Dual
Indicating/Non-Indicating:Non-Indicating
Interrupt Rating:100/300 kA
Material:Melamine
Mounting Type:Holder
Rejection/Non-Rejection:Non-Rejection
Response Time:10 s at 500%
Series:LPJ
Terminal Type:Bolted Blade
Type:Current Limiting
Voltage Rating:600 V AC/300 V DC, 600 VAC/300 VDC