FRN-R-30ID
EATON* Actual product may vary from image
Eaton Bussmann Series Class RK5 fuse, FRN-R, time-delay, dual-element, current limiting fuse, 30 A, indicating fuse, interrupting rating of 200 kA at 250 Vac and 20 kA at 125 Vdc
Details
MFG PART #:FRN-R-30ID
TRC Part #:BUSSFRNR30ID
UPC #:051712204422
Inventory
Details
MFG PART #:FRN-R-30ID
TRC Part #:BUSSFRNR30ID
Attributes
Brand:EATON
Amperage Rating:30 A
Body Size:2 in L x 0.56 in W x 0.56 in H
Class:RK5
Element:Dual
Indicating/Non-Indicating:Non-Indicating
Interrupt Rating:200 kA at 250 VAC, 20 kA at 125 VDC
Material:Fiberglass
Mounting Type:Holder
Rejection/Non-Rejection:Rejection
Response Time:8 s at 500%
Series:FRN-R
Terminal Type:Ferrule End
Type:Time Delay
Voltage Rating:250 V AC/125 V DC, 250 VAC/125 VDC
Features
| Provides motor overload, ground fault and short circuit protection |
| Helps protect motors against burnout from overloads |
| Helps protect motors against burnout from single-phasing on three-phase systems |
| Simplifies and improves blackout prevention (selective coordination) |
| Height: 0.4 in |