HM25030-1CR
EATON
* Actual product may vary from image
Eaton Bussmann series HM modular fuse block, CR, 0-30 A, Single-pole, Class K, Class H, 10 kAIC, 250 V
Details
MFG PART #:HM25030-1CR
TRC Part #:BUSSHM250301CR
UPC #:051712512770
Inventory
Details
MFG PART #:HM25030-1CR
TRC Part #:BUSSHM250301CR
UPC #:051712512770
Inventory
Attributes
Brand:EATON
Amperage Rating:0 to 30 A
Class:H/K
Connection Type:Box Lug
Dimensions:3.2 in L x 1 in W x 2 in H
Fuse Diameter:0.56 in
Fuse Holder Code:H
Fuse Length:2 in
Material:Thermoplastic
Mounting Type:DIN Rail/Panel
Number Of Poles:1
Series:HM Series
Suitable For Use With:NON Series Ferrule Fuse
Temperature Rating:-40 to 120 deg C
Type:Modular
Voltage Rating:250 V, 250 V AC
Wire Size:14 to 2 AWG, 8 to 2 AWG