RM25030-2SR
EATON
* Actual product may vary from image
Eaton Bussmann Series RM modular fuse block, 0-30 A, Two-pole, Class R, Screw, 250 V
Details
MFG PART #:RM25030-2SR
TRC Part #:BUSSRM250302SR
UPC #:051712511223
Inventory
Details
MFG PART #:RM25030-2SR
TRC Part #:BUSSRM250302SR
UPC #:051712511223
Inventory
Attributes
Brand:EATON
Amperage Rating:0 to 30 A
Class:R
Connection Type:Screw
Dimensions:3.2 in L x 2 in W x 1.4 in H
Fuse Diameter:0.56 in
Fuse Length:2 in
Material:Thermoplastic
Mounting Type:DIN Rail/Panel
Number Of Poles:2
Series:RM Series
Temperature Rating:-40 to 120 deg C
Type:Modular
Voltage Rating:250 V, 250 V AC
Wire Size:18 to 10 AWG