TCFH200N
EATON
* Actual product may vary from image
Eaton 67090617, Modular fuse holder, 200 A, Single-pole, Class CF, CCP2-L2-1A, CCP2-L2-1, CCP2-MW2-6, CCP2-MW2-3, 200 kA, Gray, Box lug, 200 kAIC, 75 °C, Panel, Standard, 1, 600 V, 110-200 A CUBEfuse, #4 AWG-350 kcmil
Details
MFG PART #:TCFH200N
TRC Part #:BUSSTCFH200N
UPC #:051712746199
Inventory
Details
MFG PART #:TCFH200N
TRC Part #:BUSSTCFH200N
UPC #:051712746199
Inventory
Attributes
Brand:EATON
Amperage Rating:200 A
Class:CF
Color:Gray
Connection Type:Box Lug
Dimensions:4.9 in L x 1.4 in W
Mounting Type:Panel
Number Of Poles:1
Suitable For Use With:CUBE Fuse™ Low-Peak™ Time Delay Indicating/Non-Indicating/Fast Acting Fuse
Temperature Rating:-40 to 176 deg F
Type:Finger Safe Modular
Voltage Rating:600 V AC, 600 VAC