G-SND-024-E
Federal Signal
* Actual product may vary from image
Global Series Sounder, Hazardous Location, UL and cUL CID2, Zone Listed, 24VDC, Ex de Surface Mount
Details
MFG PART #:G-SND-024-E
TRC Part #:FESIGSND024E
UPC #:782979235149
Inventory
Details
MFG PART #:G-SND-024-E
TRC Part #:FESIGSND024E
UPC #:782979235149
Inventory
Attributes
Brand:Federal Signal
Amperage Rating:0.46 A
Dimensions:10.72 in W x 5.63 in D x 8.23 in H
Frequency Rating:1 kHz
Indoor/Outdoor:Indoor/Outdoor
Mounting Type:Surface, Surface/U-Bracket
Operating Temperature:-67 to 150 deg F
Power Rating:15 W
Series:G-SND Global SeriesĀ®
Sound Level:98 dB at 10 ft/108 dB at 1 m
Type:Custom Configured Explosionproof
Voltage Rating:24 V DC, 24 VDC