I17XX-FLEX3000
Fluke®
* Actual product may vary from image
Fluke 24 inch iFlex flexible current probes expand the measurement range to 3000A AC while providing the ultimate measurement flexibility. The iFlex probes connect directly to the energy logger, displaying current measurements without error prone scaling factors. The 1.8 m (6 ft) cord allows separation between the measurement location and the energy logger making it easier to view the display.
Details
MFG PART #:I17XX-FLEX3000
TRC Part #:FLUKI17XXFLEX3000
UPC #:095969786683
Inventory
Details
MFG PART #:I17XX-FLEX3000
TRC Part #:FLUKI17XXFLEX3000
UPC #:095969786683
Inventory
Attributes
Brand:Fluke®
Amperage Rating:3000 A
Conductor Size:7.28 in
Frequency Rating:50/60 Hz
Material:TPR
Type:Flexible
Voltage Rating:1 kV AC, 1000 VAC