THED136150WL
GE
* Actual product may vary from image
Details
MFG PART #:THED136150WL
TRC Part #:GEDITHED136150WL
UPC #:783164135039
Inventory
Details
MFG PART #:THED136150WL
TRC Part #:GEDITHED136150WL
UPC #:783164135039
Inventory
Attributes
Brand:GE
Actuator Type:Pivot/Toggle Handle
Amperage Rating:150 A
Connection Type:Line/Load Lug
Dimensions:6-5/16 in H x 4-1/8 in W x 3-3/8 in D
Frame:E150
Frequency Rating:50/60 Hz
Interrupt Rating:18 kA
Material:Plastic
Number Of Poles:3
Phase:3
Temperature Rating:10 to 50 deg C
Trip Type:LI/Non-Interchangeable Thermal Magnetic, Thermal Magnetic
Type:Type THED Core E High Tier
Voltage Rating:600 V AC, 600 VAC