GDB61151Z
Littelfuse®
* Actual product may vary from image
Details
MFG PART #:GDB61151Z
TRC Part #:LITTGDB61151Z
UPC #:079458963823
Inventory
Details
MFG PART #:GDB61151Z
TRC Part #:LITTGDB61151Z
UPC #:079458963823
Inventory
Attributes
Brand:Littelfuse®
Amperage Rating:115 A
Dimensions:2.9 in H x 1.06 in W x 1.67 in D
ETIM:EC000276
Fuse Type:Class J
Material:Thermoplastic
Number Of Poles:1
Primary Connections/Pole:2
Secondary Connection/Pole:6
Series:GDB
Short Circuit Current Rating:100 kA
Voltage Rating:600 V AC/DC, 600 VAC/VDC
Wire Size:8 to 2 AWG, 10 to 6 AWG